SPRZĘT HI-FI JAK TO POUKŁADAĆ


Na początek powiedzmy jednak, gdzie w tym wszystkim nasza rola. Od tego roku ograniczy się ona do porad i pomocy w doborze sprzętu.

Druga rzecz, w której się specyjalizujemy to gramofony -  naszego projektu i naszej realizacj. Pierwsze ich zdjęcia już niebawem.


Odpowiedzi na to pytanie jak "poskładać" swój zestaw Hi-Fi jest niemal tyle samo, ilu jest użytkowników tego sprzętu.

Nie będdziemy więc się starać udzielić na tej stronie jednoznacznych odpowiedzi. Raczej postaramy się podać kilka rad i podpowiedzieć zasadnicze kierunki poszukiwań.

Nasze rowerowe doświadczenia uczą (a nie są one wcale tak odległe od dziedziny, o której teraz piszemy), że dobrze dobrany sprzęt, to nie ten, który obiektywnie jest najlepszy (za zwycaj również najdroższy), lecz ten, który daje największą przyjemność ze słuchania określonej osobie. Gdyby obiektywne kryteria oceny sprzętu miały decydować o jego wyborze przez konkretnego słuchacza, sprawa byłaby prosta, ale i mało ciekawa a wymarzony zestaw wygląłby mniej więcej tak:

  

   Nasze rowerowe doświadczenia (może to dla kogoś być dziwne - jednak będziemy się tu na nie powoływać) nauczyły nas paru zasad. Niektóre z nich i tu się świetnie sprawdzą:

 

1. ZASADA PIERWSZA - "Nie od razu Kraków zbudowano", czyli nie musicie mieć od razu wymarzonego zestawu, nawet jeśli przeznaczycie na niego sporo pieniędzy, jest mało prawdopodobne, że wszystko zagra tak, by nie mogło być lepiej.

2. ZASADA DRUGA - TWÓJ zestaw ma służyć TOBIE do słuchania TWOJEJ muzyki a to słuchanie TOBIE ma dawać przyjemność - więc najpierw odpowiedz sobie na pytanie czego i z jakiego źródła będziesz słuchał najczęściej.

3. ZASADA TRZECIA - Zanim kupisz posłuchaj KONIECZNIE kilku różnych cenowo zestawów. Być może różnica w cenie w stosunku do różnicy w dźwięku nie będzie dla CIEBIE aż tak znacząca, może nawet nie bardzo ją usłyszysz.

4ZASADA CZWARTA - Słuchaj muzyki płynącej z konkretnych zestawów a nie opinii o ich brzmieniu z ust znajomych, bądź różnego rodzaju forumowych "znawców".

5. ZASADA PIĄTA - Nie czuj się nieswojo, jeśli na początek wybierzesz tańszy zestaw i będzie on CIEBIE satysfakcjonował. Słuchania "audiofilskiego" trzeba się "nauczyć" i jeśli lubisz i "czujesz" muzykę - nauczysz się go z pewnością - wtedy przyjdzie pora na wymienianie "klocków".

6. ZASADA SZÓSTA - To jaki sprzęt kupisz, to 2/3 tego co usłyszysz. Reszta (nekiedy nawet większa od tej 1/3) to pomieszczenie, w którym będziesz słuchał, jego wielkość i akustyka a także sposób ustawienie i charakterystyka kolumn i miejsca odsłuchu.

7. ZASADA SIÓDMA  - (no i na reszcie ostatnia z tych najważniejszych). Każdy element zestawu ma znaczenie dla charakteru dźwięku, jednak niektóre z tych elementów mają je w większym stopniu - bez wątpienia wzmacniacz i kolumny odcisną tutaj sczególne piętno, więc je dobieraj najstaranniej i nie staraj się na nich przesadnie oszczędzać. Nie dawaj się więc nabierać na określenia typu High-End, które pojawiają się już chyba na co trzeciej internetowej aukcji w odniesieniu do klocków po kilkaset złotych. To mocno snobistyczne określenie (nie bójmy się tego słowa) oznacza oczywiście najwyższą jakość dźwięku, jednak przynależne jest urządzeniom powyżej określonego pułapu cenowego - dla wzmacniaczy jest to przykładowo 15.000 złotych.