SPRZĘT HI-FI - ŹRÓDŁA SYGNAŁU


Po omówieniu "zasadniczych" elementów, pora teraz na kolejne, równie istotne podzespoły naszego zestawu. Najczęstszym i obecnie właściwie obowiązkowym jest bez wątpienia

ODTWARZACZ CD

Podział odtwaczaczy na rodzaje jest rzeczą drugorzędną, niemniej - dla porządku - wspomnijmy o nim dla porządku na samym wstępie:

1. odtwarzacze szufladowe

2. odtwarzacze ładowane z góry


1. Odtwarzacze szufladowe - stanowią za pewne grubo ponad 90% odtwarzaczi spotkamy wśród nich modele od 100 do 100.000 zł (prawda, że to niebagatelny rozrzut cenowy?) Na zdjęciu przykład high-endowego odtwarzacza marki KRELL.


2. Odtwarzacze ładowane od góry (top loadery) - to sprzęt z najwyższej półki (choć jak wszędzie bywają wyjątki) - generalnie ten rodzaj napędu charakteryzuje się większą stabilnością i odpornością na drgania i wibracje. (Na zdjęciu przykładowy odtwarzacz firmy Elecrocompaniet) zdjęcie z internetu


Kolejny element zestawu Hi-Fi nie jest już tak oczywisty a nawet nie jest już konieczny. Mając wzmacniacz, kolumny, przewody i odtwaczacz CD - mamy możliwość słuchania olbrzymiej ilości muzyki z płyt CD. Zważywszy jeszcze, że wiele współczesnych odtwarzaczy ma wejścia USB a nawet porty sieciowe - możliwość słuchania staje się praktycznie niograniczona. 

Jednak - gdy to komuś nie wystarcza - rozbudowuje swój system (szczególnie w oststnich latach) o "odtwarzacz płyt analogowych" - czli po prostu 

GRAMOFON

Gramofony - ze względu na konstrukcję mechaniczną - podzielić możemy należałoby wstępnie podzielić na trzy zasadnicze grupy:


1. gramofony z napędem paskowym

2.  gramofony z napędem bezpośrednim

3. gramofony tangencjalne

 

1. Gramofony z napędem paskowym - są najczęstszą odmianą i najczęściej spotykaną w systemach zarówno domowych jak i audiofilskich. Nazwa oczywiście bierze się od paska, który przenosi napęd z silnika na talerz, Wśród tego typu gramofonu spotykamy konstrukcje o najwyższych parametrach i skomplikowanej budowie. Na dwu kolejnych zdjęciach prezentujemy "klasyczny" gramofon paskowy firmy Micro Seiki oraz dwuramienny gramofon, rozbudowany na bazie szkockiego Aristona.


2. Gramofony z napędem bezpośrednim - najczęściej wykorzestywany w zastosowaniach DJ - ze względu na "sztywność" napędu. poza brakiem paska - w zasadzie nie różni się od gramofonu paskowego (na zdjęciu współcześnie produkowany gramofon tego typu marki Stanton - zdjęcie z internetu - strona Ceneo.pl).


3. Gramofony tangencjalne - są odmianą rzadko spotykaną w systemach domowych i niewiele częściej w audiofilskich. Cechą charakterystyczną jest przesuwające się liniowo ramię(stąd też druga nazwa - gramofony liniowe). Wśród tego typu gramofonu spotykamy zarówno konstrukcje budżetowe jak i takie o najwyższych parametrach i skomplikowanej budowie. Na dwu kolejnych zdjęciach prezentujemy "tańszy" gramofon liniowy firmy Technics oraz rozbudowany gramofon tangencjalny (zdjęcia z internetu)


Kolejny element zestawu Hi-Fi jest już w zasadzie "dodatkiem" i trudno powiedzieć, który z nich przeważa w systemach audio. Dla jednych (tak jak ja) będzie to odtwarzacz DVD - ponieważ słuchają płyt DVD oglądając jednocześnie zapis video np. z koncertów. 

Dla innych może to być odtwarzacz strumieniowy - dający dostęp do zasobów muzyki internetowej.

Ktoś jeszcze inny może wybrać (choćby przez sentyment) magnetofon kasetowy lub szpulowy. 

A jeszcze inni podłączą tuner radiowy. 

Tak więc, napiszmy krótko o nich wszystkich po kolei.


DVD

Wśród urządzeń tego typu trudno jesst o jakieś podziały na podgrupy, ponieważ w zasadzie wszystkie działają na tej samej zasadzie.Bardziej uzasadnione będą więc podziały w zależności od tego, jakie możliwości medialne oferują one użytkownikowi, czyli jakie nośniki i jakie formaty zapisu możemy na nich odtwarzać. Patrząc pod takim kątem wspomnieć możemy o: 

1. Klasycznych odtwarzaczach DVD - odtwarzających płyty tego formatu, 

2. Odtwarzaczach wieloformatowych (w tym DVD, DVD Audio, SACD),

3. Odtwarzaczach Blue Ray - umożliwiająch często również odczyt z nośników USB i kart typu SD oraz mających możliwość korzystania z sieciowych zasobów wybranych witryn internetowych.Na 

Na wszystkie z nich spoglądać jednak będziemy głównie pod kątem jakości reprodukowanego dźwięku. 

Na zdjęciach poniżej znajdują się właśnie dwie takie propozycje - różniące się w sposób zasadniczy jakością dźwięku, ale i ceną. Pierwszy odtwarzacz to wieloformatowy blue ray Denona, drugi - to tylko DVD/CD firmy McIntosh.ODTWARZACZ STRUMIENIOWY

Urządzeia te to bez wątpienia najnowszy ternd w sprzęcie Hi-Fi. Są oczywistą konsekwencją rozwoju internetu i priorytetowego miejsca jakie zajmuje on w naszej współczesności. Jako ciągle jeszcze nowość są one stosunkowo drogie, tym bardziej, że nie fuynkcjonuje tu jeszcze rzeczywisty rynek wtórny. Na zdjęciu poniżej przykład średniej klasy odtwarzacza tego typu firmy Yamaha  (zdjęcie z internetu)

MAGNETOFON SZPULOWY

Urządzeia te były kiedyś swoistą "bramą do raju" dla zwolenników słuchania muzyki (szczególnie muzyki zgranicznych wykonawców z zachodniej Europy, USA i innych państw kapitalistycznych). Nagrywane z radia utwory można było mieć na reszcie "na własność", nie martwiąc sią zresztą o prawa autorskie. Zaczynając od magnetofonów dwuścieżkowych monofonicznych, stopniowo przesiadaliśmy się w latach 70-tych na urządzemnia stereo a potem Hi-Fi. Natomiast na świecie królowały Akai'e i Revoxy.

Na zdjęciach dwa wcielenia tych urządzeń - polski MK i szwajcarski Revox


MAGNETOFON KASETOWY

Urządzeia te to właściwie naturalni następcy magnetofonów szpulowych. Wyparły je przede wszystkim ze względu na łatwość obsługi (kaseta zamiast szpuli). Nagrywane utwory tym razem pochodziły już głównie z płyt CD pożyczanych od znajomych (płyty były drogie a kasety tańsze). ożna było mieć na reszcie "na własność", nie martwiąc sią zresztą o prawa autorskie. Na zdjęciu przykład takiego magnetofonu firmy Yamaha.


TUNER RADIOWY

Tunery radiowe popularnr były szczególnie wraz z pojawieniem się lepszej klasy magnetofonów szpulowych i służyły jako źródło nagrywanej z radia muzyki. Później - aż do dziś służą miłośnikom słuchania audycji radiowych. Na zdjęciu przykład takiego magnetofonu firmy Siemens.