SPRZĘT HI-FI - WZMACNIACZE, KOLUMNY, PRZEWODY


Pisząc o sprzęcie Hi-Fi, trudno jest nie zacząć od rzeczy oczywistych, trudno także wypośrodkować między informacjami dla początkujących i zaawansowanych zwolenników tego sprzętu.

Prosimy więc o wybaczenie, jeśli jedni z Was znajdą tu informacje zbyt banalne, drugim brakować będzie odpowiedzi na proste pytania.

Postaramy się - na ile to możliwe - zrównoważyć pod względem merytorycznym nasze teksty, lecz jeśli czegoś Wam w nich braknie - piszcie meile i pytajcie.


Zacznijmy więc od początku - co znaczy określenie Hi-Fi i jakie elementy składają się na zestaw takowego sprzętu. Określenie Hi-Fi pojawiło się w naszych, polskich realiach w latach 70-tych i było kolejnym krokiem na drodze rozwoju sprzętu grającego po wprowadzeniu stereofonii. Zaczerpnięto je z rynków państw zachodnich, gdzie taki sprzęt był już normą i jest ono skrótem od słów High Fidelity, czyli po prostu "wysoka jakość", "wysokie parametry".

Kilka zakładów rodukcyjnych w Polsce, takich jak Diora, Radmor, Fonika, Unitra zaczęło z powodzeniem produkcję "Meluzyny", "Klopatry", "Radmora", Altusów", "Fonomastera" i inych sprzętów, wspominanych do dziś z łezką w oku, ale i do dziś cenionych przez wielu słuchaczy. 

Po tym krótkim rysie historycznym idźmy dalej. Pora więc na pytanie, z czego składa się zestaw Hi-Fi?

Elementy, które go tworzyły, zmieniały się na przestrzeni tych bez mała 50 lat, które już za nami, choć wiele z nich wraca teraz w glorii, czego najlepszym przykładem są gramofony i winylowe nośniki dźwięku.

Nie zagłębiającsię więc w historię - odpowiedzmy na to pytanie z dzisiejszej perspektywy, chociaż historia sama powróci nam, gdy wspomnimy o możliwości poszerzenia podstawowego zestawu o kolejne elementy.


Sercem i duszą każdego zestawu Hi-Fi jest bez wątpienia 

WZMACNIACZ

Wzmacniacze należałoby wstępnie podzielić na dwa zasadnicze warianty, a właściwe nawet na trzy:

1. wzmacniacze dzielone

2. wzmacniacze zintegrowane

3. amplitunery


1. Wzmacniacze dzielone to mówiąc w pewnym uproszczeniu wzmacniacz zintegrowany rozdzielony na dwie części zamknięte w dwu osobnych obudowach. Pierwsza z nich to przedwzmacniacz, do którego podłączamy poszczególne urządzenia, druga to wzmacniacz końcowy - inaczej końcówka mocy - który otzrymuje sygnał z przedwzmacniacza i po wzmocnieniu przesyła go na głośniki. (Na zdjęciu przykład tego typu wzmacniacza firmy Luxman)


2. Wzmacniacze zintegrowane zawierają zarówno przedwzmacniacz jak i wzmacniacz mocy - podłączamy do nich żródłą dzwięku a sygnał wyprowadzamy bezpośrednio na głośniki. (Na zdjęciu przykład tego typu wzmacniacza firmy Luxman)


3. Amplitunery - stanowią połączenie wzmacniacza zintegrowanego ze źródłem dzwięku. Początkowo był to tuner (stąd nazwa "amplituner") i w zasadzie do dziś tak jest, choć możemy też uznać za rodzaj amplitunera połączenie wzmacniacza z oddtwarzaczem typu DVD lub innym. (Na zdjęciu przykład tego typu amplitunera z odtwarzaczem wieloformatowym firmy Philips)


Drugim i raczej istotniejszym dla brzmienia podziałem jest klasyfikacja ze względu na użyte podzespoły wzmacniające. W tym przypadku mamy również do czynienia z tzema grupami:

1. wzmacniacze tranzystorowe

2. wzmacniacze lampowe

3. wzmacniacze hybrydowe


1. Wzmacniacze tranzystorowe - jak wynika z samej nazwy - jako podzespołu wzmacniającego używają tranzystorów. Konstrukcje takie rozpowszechniły się od połowie XX wieku i królowały niepodzielnie do końca wieku. Obecnie mją konkurencję w dwu innych typach, aczkolwiek ilościowo są najpopularniejsze.  Charakteryzują się generalnie (mówiąc w uproszczeniu) dużą mocą i "chłodniejszym" brzmieniem (Na zdjęciu przykład tego typu wzmacniacza firmy Advance Acoustic). 


2. Wzmacniacze lampowe - jak wynika z samej nazwy - jako podzespołu wzmacniającego używają lamp. Konstrukcje takie powszechne były do połowie XX wieku i wróciły do łask w ostatnich latach. Charakteryzują się generalnie (mówiąc w uproszczeniu) mniejszą mocą i "cieplejszym", lampowym brzmieniem (Na zdjęciu przykład tego typu wzmacniacza firmy Manley zdjęcie zaczerpnięte z internetu).


3. Wzmacniacze hybrydowe są połączeniem dwu wcześniejszych model. Jako podzespołu wzmacniającego używają zarówno tranzystorów jak i lamp. Lampy funkcjonują na ogół w przedwzmacniaczu, tranzystory na poziomie wzmocnienia mocy. Charakteryzują się generalnie (mówiąc w uproszczeniu) dużą mocą i połączeniem cech obydwu wcześniejszych brzmień (choć to niekiedy tylko teoria). (Na zdjęciu przykład tego typu wzmacniacza firmy Luxman - zdjęcie zaczerpnięte z internetu).


Ponieważ źródłą sygnału mogą być różne zajmiemy się teraz drugim "obowiązkowym" elementem, którym są 


KOLUMNY GŁOŚNIKOWE

Dzielią się one na dwie zasadnicze grupy :

1. Kolumny podstawkowe 

2. Kolumny podłogowe


1. Kolumny podstawkowe - właściwie różnica między nimi a podłogowymi jest mało, gdy mówimy o brzmieniu. Generalnie - duże kolumny podłogowe przeznaczone są do dużych, przestrzennych wnętrz (20m kwadratowych i więcej), kolumny podstawkowe zaś do mniejszych pomieszczeń (Na zdjęciu przykład tego typu kolumn firmy Wharfedele).


2. Kolumny podłogowe - kolumny podłogowe przeznaczone są - jak już pisaliśmy - do dużych, przestrzennych wnętrz (20m kwadratowych i więcej). Na zdjęciu przykład tego typu kolumn firmy Audio Physic).


Trzecim "obowiązkowym" elementem w zestawie są: 


KABLE


Geberalnie - wspomnieć należy o trzech ich rodzajach:

1. Kable sygnałowe

2. Kable głośnikowe

3. Kable zasilające


1. Kable sygnałowe - Całkiem niedawno jeszcze, gdy wracałem po dłuższej przerwie do słuchania - z niedowierzaniem czytałem o kabalach za setki złotych i ich znaczeniu dla dźwięku - a jednak to znaczenie jest i jest niebagatelne. Zresztą popatrzce na poniższe zdjęcie, na którym zestawiamy stadardowy kabel cinch ze srebrnym interkonektem marki Liton z wtyczkami WBT.


2. Kable głośnikowe - mają nie mniejsze  znaczeniu dla dźwięku jak poprzednie. Na poniższym zdjęciu, prezentujemy podobne zestawienie - tym razem stadardowy kabel głośnikowi i kabel Qed Silver Aniversary.


3. Kable zasilające - rolę tych kabli nie demonizowałbym aż tak bardzo, z wielu złożonych przyczyn, o których wspomnę na kloejnej podstronie. Bez wątpienia powinny być jedna solidnie wykonane. Na poniższym zdjęciu, prezentujemy zestawienie stadardowego kabel i kabel ABL Sursum.